Taloustietoa

Taloudelliset tavoitteet

Taloudelliset tavoitteet

Keskipitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet

  • Kasvutavoite: Kaksinkertaistaa liikevaihto orgaanisesti vuoden 2025 loppuun mennessä
  • Kannattavuustavoite: Oikaistu käyttökate saavuttaa nollatason vuoden 2023 loppuun mennessä ja oikaistu käyttökateprosentti noin 20 % vuoteen 2025 mennessä

Taloudellinen ohjeistus vuodelle 2022

Pilvipohjaisten tuotteiden liikevaihto kasvaa noin 30 % edellisestä vuodesta, kiihtyen vuoden 2022 toisella puoliskolla. Edellisen vuoden liikevaihto pilvipohjaisista tuotteista oli 51,8 miljoonaa euroa.

Konsernin vertailukelpoinen liikevaihto kasvaa toistakymmentä prosenttia edellisestä vuodesta. Edellisen vuoden vertailukelpoinen liikevaihto oikaistuna konsultointiliiketoiminnan divestoinneilla oli 122,8 miljoonaa euroa.

Arvioitu vertailukelpoinen käyttökate laskee edellisestä vuodesta. Laskun aiheuttavat pääasiassa lisäinvestoinnit uusiin tuotealueisiin sekä myynti- ja markkinointikulut mm. yhtiön jakautumiseen liittyvän brändin uudistamisen vuoksi. Arvioitu vertailukelpoinen käyttökate paranee toisella vuosipuoliskolla ensimmäiseen vuosipuoliskoon verrattuna.

Analyytikot

Analyytikot

Alla luetellut analyytikot ja pankkiiriliikkeet laativat sijoitus­analyyseja WithSecuresta. Nämä tahot seuraavat WithSecurea omasta aloitteestaan Inderesiä lukuun ottamatta. Inderesin laatima sijoitus­analyysi on WithSecuren tilauksesta laadittu.

Yhtiö Analyytikko Yhteystiedot
Berenberg Erik Moberg erik.moberg@berenberg.com
Carnegie Matti Riikonen matti.riikonen@carnegie.fi
Danske Bank Veikkopekka Silvasti veikkopekka.silvasti@danskebank.com
Inderes Atte Riikola atte.riikola@inderes.fi
Nordea Felix Henriksson felix.henriksson@nordea.com
OP Kimmo Stenvall kimmo.stenvall@op.fi
SEB Jaakko Tyrväinen jaakko.tyrvainen@seb.fi
Stifel David Vignon david.vignon@stifel.com
Tunnuslukuja

Tunnuslukuja

Pääomarakenne

Pääomarakenne

Yhtiön tavoitteena on pitkällä aikavälillä pyrkiä tehokkaaseen pääomarakenteeseen, joka varmistaa liiketoiminnan toimivuuden ja tukee omistaja-arvon kasvattamista.

Oikaistut taloudelliset tiedot jatkuville toiminnoille

Jatkuvien toimintojen (WithSecure) oikaistut taloudelliset tiedot tilikaudelle 2021

Muut sijoittajasivut

Osake

.

Lue lisää

Sijoittajat

.

Lue lisää

Sijoittajakalenteri

.

Lue lisää

Materiaalit

.

Lue lisää

Hallinnointi

.

Lue lisää